Aliçeri Köyüe Ve Levent Vadisine Fotoğraf Maratonu Düzenlediler

Malatya Fotoğraf Ve Resim Sanatları Derneği Üyeleri Mangal Kömürü İmalatı Yapılan Akçadağın Aliçeri Köyüne Ve Levent Vadisine Fotoğraf Maratonu Düzenledi..

09 Ekim 2013 Çarşamba 17:14
Aliçeri Köyüe Ve Levent Vadisine Fotoğraf Maratonu Düzenlediler
banner83
  Malatya Fotoğraf ve Resim Sanatı Derneği üyeleri, mangal kömürü işçilerinin zorlu yaşamını fotoğrafladılar. Tarihi on binlerce yıl öncesine dayanan Levent Vadisini baştan başa gezerek, geçmişte buralarda yaşayan insanlardan arda kalan mağaraların ve vadinin fotoğraflarını çekerek etkinlik düzenlediler.
Akçadağ ilçesi Aliçeri kırsalında meşe ağaçlarının odun kömürüne dönüştürerek piknikçilerin mangal ateşiyle buluşmasını sağlayan kömür işçileri, zor şartlarda hayatlarını sürdürüyor. Bu kapsam da MAFDER üyeleri şehir dışından gelerek ekmek parası kazanan işçilerin zorlu yaşam mücadelelerini yerinde görüp fotoğrafa dönüştürdüler.
Malatya Fotoğraf ve Resim Sanatı Derneği Başkanı Ayhan Kuzucu; Mafder olarak bugün ki etkinliğimizin yeri Akçadağ’ın Aliçeri köyü ve Levent Vadisi olmaktadır. Burada meşe kömürünün imalatlarının bulunduğu yerlerde çeşitli fotoğraf kareleri ile yapılan çalışmaları anlatmaktayız. Burada hayat mücadelesi veren insanların yaşam koşulları içerisinde ne derece zorluklar çektiklerini yerinde gördük. Malatya fotoğraf ve resim sanatları derneği olarak her hafta düzenlediğimiz etkinlikler kapsamında da bir tanesini burada gerçekleştiriyoruz.

Aliçeri Köyü Muhtarı Kadir Kalaç ; Malatya dan gelen bir grup fotoğrafçı arkadaşı Aliçeri köyünde ağırlamaktan mutluluk duyuyoruz. Bu arkadaşlarımıza Levent Vadisi ve Aliçeri köyünde yapılan mangal kömürünün fotoğraflanması konusunda yardımcı olmaktan ve onlara köyümüzü yöremizi tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz.

Kömür İmalatı İşçisi; Fotoğrafçı arkadaşlarımız buraya gelerek ocakların ve bizlerin yaşam koşullarının ne derece sıkıntılı olduğunu kendileri yerinde gördüler. Değerlendirmeyi kendilerine bırakıyoruz mesleğimiz çok zor bir meslektir. Poşetlerden alıpta mangal yapanlara kolay geliyor, yalnız yaşantımızı bir görseler tahmin ederim ki kilosunu 5 liradan almaya çalışırlar. Fotoğrafçı arkadaşlarımıza teşekkürlerimizi sunuyorum bunları paylaştıkları için.

Mafder Üyesi ve Fotoğraf Sanatçısı Salih Kayhan; Bu haftaki gezimiz akçadağın aliçeri köyü meşe mangal kömürü üretimi tesisine geldik. Burada şehir dışından gelen emekçi işçi kardeşlerimiz mangal kömürü üretiyorlar. Bunun imalatı gerçekleşirken yaşanılan sıkıntıları ve zorlukları yerinde görmeye geldik. Fotoğraflarımızı internet ortamında çeşitli sosyal ağlarda fotoğraf severlerlen, Malatyalılarlan paylaşacağız. Mafder kurulalı 1 yıl oldu, bu benim 2. Etkinliğim geçen hafta Arapgirdeydik oraya düzenlenen etkinlikte başarılı oldu meşhur arapgir üzümünün hasatını ve hasatı yapıldıktan sonra gerçekleşen üzüm pekmezinin ne tür emekler verilerek yapıldığını yerinde görüp fotoğrafladık, fotoğrafa ve doğaya meraklı herkesi aramızda görmek istiyoruz. dedi...
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv