Eğitim ana rahminde başlayıp ölümle son bulan ileriye dönük olduğu halde geriye dönükte öğrenmelerin gerçekleştiği yaşamsal bir süreçtir. Kadim medeniyetlerimizde eğitim her zaman birincil hedef olmuştur lakin her dönem farklı şekillerde kendini hissettirmiştir. Eğitim sistemlerimizi ; Selçuklular öncesi dönem. Bu dönemde Hunlar, Göktürkler ve Uygurlar hüküm sürmüşler. Bu dönemdeki asıl eğitimsel amaç Ata binmeyi ve savaşmayı öğrenip kendini savunmak üzere kurgulandığını görmekteyiz. Bir diğer dönem Selçuklular dönemi. Selçukluların medrese ağırlıklı bir eğitim sistemi üzerinde yoğunlaştıklarını görüyoruz. Bunun ilk örneği ise 1040 yılında Tuğrul Bey’in Nişabur’da kurduğu Medresedir. Bunu 1067 yılında Alparslan Bey’in Bağdat’ta kurduğu Nizamiye Medresesi. Nizamiye medreseleri ‘’Eğitimde şans ve fırsat eşitliği’’ sağlayan en iyi örneklerdir. Medreseler camilerde cami usulü dini eğitimle başlamışlardır. Bir diğer dönem Osmanlı Dönemi bu dönemde ‘’Sıbyan ‘’ (Mahalle) Mektepleri açılmıştır. Osmanlılar ilk öğrenmeyi bu okullarda gerçekleştirmişler. Devamında ‘’medreseler ‘’ve ‘’Dar’ül Fününlar’’ açılmıştır. Dini ilimlerin yanında beşeri ilimlerde ağırlık kazanmıştır. Medreseler vakıflar tarafından kurulup desteklenen eğitim kurumlarıydı. Daha sonraları Müderris atama usulünde de Kanuni döneminde yanlış terfilendirme ile değişime uğramıştır. Osmanlı tarafından kurulan bir diğer eğitim kurumları ilk 1455 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından kurulan ‘’Enderun Mektepleri’’ dir. Bir diğer dönem Cumhuriyet dönemi. Bu dönemde eğitim önem derecesini kayb etmemiştir. Kurtuluş savaşı sürerken dahi Mustafa Kemal Bağımsızlık savaşının en bunalımlı günlerinde “Maarif Kongresi’ni ve “’’Heyeti İlmiye’’ adı altında da bilim kurullarını toplamıştır . 3 mart 1924’te ‘’Tevhidi Tedrisat Kanunu’’ çıkarılmıştır.1 Kasım 1928 tarihinde harf inkılabını gerçekleştirmiştir. Cumhuriyet dönemi eğitim amacı tüm alanlarda muasır medeniyetlerin seviyesinin üstüne çıkmaktır.
Bütün eğitim sistemlerinin birincil hedef ve amacı ileriye dönük atılımlar yapmaktır. Bu uğurda yol kazaları elbette ki, yaşanmamış değildir. Var olan bir düzeni yenisiyle değiştirmek elbette ki dirençle karşılanmıştır. Zamanla değişim kendisini gösterir ve kabullenme öyle gerçekleşir. 1 kasım 1928 harf devrimi de böyle olmuştur. Yüzyıllarca kullanılan ‘’Arap alfabesi’’ni terk edip ‘’Latin alfabesi’’ne öyle bir gecede kesilip geçilecek değildi. Çok sıkıntılar yaşanmıştır. Gelinen noktada bu alfabeden vazgeçmekte elbette ki direnç gösterilecektir. Değişimler hiçbir zaman güle oynaya olmamıştır. Son yaşadığımız 4+4+4 ve TEOG benzeri değişimler kendi içlerinde artı ve eksilerini barındırıyorlar. İlkokullar için 4 yılın az olduğu ve Ortaokul ile Liseler içinde 4 yılın fazla olduğu kısa bir süre içinde anlaşılmıştır. . Bunun örneği ise Lise son sınıfta bütün öğrencilerin raporla yılı bitirmeleri. Liseler hiçbir zaman zorunlu olmamalılar zaruriyet bıkkınlık verir.
TEOG ise gelinen noktada yanlış bir sonuç olduğu ortada. TEOG ve benzeri yerleştirmeler her ilde birkaç lise dışında diğer okullar öğrenci bulamıyorlar (İmam hatip ve meslek liseleri vs). Velileri maddi bir külfete sürüklüyor, servisçi savaşları başlıyor, trafik kazaları oranı artıyor, veliler çocuklarının arkadaşlarını tanımıyor bu da aile facialarına sebebiyet veriyor. Kurs ücretleri aileleri kara kara düşündürüyor. Sınav ve test stresi öğrencileri sosyal yaşam alanlarına gitmekten alıkoyuyor. TEOG yerine düşünülen hiçbir sistem çocuğu sınavdan, velileri ücretlerden kurtarmıyor. Ez cümle herkesin bir evi barkı olsun yakınında gidebileceği bir lisesi ve velilerin ulaşabileceği bir öğretmenleri olsun. Ne dersiniz haksız mıyım? Hoşça ve esenlikle kalın….!


 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

160X600