banner393
banner369
Milli Eğitim bakanı Sayın Ziya SELÇUK, yine güzel cümlelerle açıkladığı kötü bir değişikliği önümüzdeki eğitim öğretim yılında uygulamaya koyacaklarını söyleyince, eğitim öğretim sürecine zarar verecek yeni bir uygulamayı öğrenmiş olduk. Kasım ve nisan aylarına birer haftalık ara tatil koyarak eğitim öğretim yılı dört döneme bölünecekmiş. Kasım ve nisan ayındaki bu birer haftalık tatili eylül ayı başına ve haziran ayı sonuna ekleyerek yaz tatili kısalacakmış. Böylelikle çocuklarımız etkinlik yapacak gezilere gideceklermiş. Sırf bir şeyler yapmış olmak için alınan her karar, bir süre eğitime zarar verecek ve sonra da kaldırılacaktır. Zaten bizim bakanlığımız bunu yapmakta çok mahirdir. Bir değişiklik yapıyorlar dönüp dolaşıp yıllar sonra tekrar başladıkları yere geliyorlar. Ama olan bu süre zaafında mağdur olan eğitim paydaşlarına oluyor. Hiçbir eğitim paydaşının fikri alınmadan geliştirildiği, bu kararı olgunlaştıran danışmanların sahadan habersiz olduğu belliyken, öğretmen kökenli bir bakanın bu karara nasıl evet dediği ise belli değildir.
BAKANIMIZ HİÇ BİR ŞEYİNFARKINDA DEĞİL
Bakanımız farkında değil ama biz öğretmenler biliyoruz ki, ara tatil uygulamasıyla kasım ve nisan aylarındaki en verimli on iş günü tatile ayrılırken, yaz tatiline denk gelen sıcak günler, öğrencileri sınıfta tutamadığımız, hatta okulda öğrenci bulamadığımız en verimsiz günler 180 günlük eğitim öğretim iş gününe alınarak en verimli on günümüz gasp edilmiş oluyor. Yani fazladan 2 hafta daha tatil veriyorlar. Bakanımız bilmez ama biz öğretmenler biliyoruz ki, eğitimde süreklilik esastır. Sık sık verilen aralar süreçte kopukluk sağlayacaktır. Dokuz günlük bayram tatillerinden dönen öğrencilerimiz, eğitim sürecinden kopmuş oluyorlar. Özellikle alt sınıflardaki öğrencilerimiz öğrendiklerini unutmuş olarak geri geliyorlar. Bu iki haftalık ara tatillere, bir de dokuz günlük bayram tatilleri rastlarsa varın o yıl ki eğitim öğretim yılını siz düşünün.
Sayın bakanımız yaz tatilini 11 haftaya düşürdük diye övünüyor ama gerçekte bu asla böyle olmayacak. Çünkü Türkiye’nin iklim koşulları kazanmaya çalıştığımız eylül ve haziran aylarında ders yapılmasına müsaade etmemektedir. Hale hazırdaki uygulamada bile okullarımızda son iki hafta öğrenci bulamıyorken, birer hafta daha bu aylara iş günü ekleyip kasım ve nisan ayı gibi eğitimin en değerli iş günleri heba ediliyor.
EĞİTİM SENDİKALARI SUSMAYA DEVAM ETSİN
Eğitim sendikaları maalesef sendikacılık yapmıyor. Eğitim konusunda alınan her hangi bir kararda fikir ileri sürülmüyor. Bu alanda Demokrat Eğitimciler Sendikası’ndan başka sendikayı göremiyorum. Biz DES olarak yalnız kalıyoruz. Bakanlık da kafasına göre eğitimi yaz boz kâğıdı gibi kullanıyor. Her sendika üyem çok olsun da ne olursa olsun derdinde. Sendikalar yaptıkları icraatlarla değil de sayılarıyla övündüğü sürece, her sendikanın bir siyasi bağı olduğu sürece, sendikalar bağımsızlaşmadığı sürece ne demokrasimizde ne de katılımcı yönetimde ilerleme olamaz.
Demokrat Eğitimciler Sendikası olarak uyarıyoruz. Bu uygulamadan vazgeçiniz. Bizlerin elinden en canlı on günümüz alıp ölü on gün vermeyiniz. Eğitim sistemimizle o kadar çok oynuyorsunuz ki laçka hale getirdiniz. Bu ülkeye haksızlık ediyorsunuz. Yaz tatilini kısaltmak istiyorsanız, haziran ve eylül aylarına gezi-gözlem ve etkinlik haftası ekleyin. Ama bu ara tatil garabetinden lütfen vazgeçin.
Veysel FIRAT
DES Malatya İl Başkanı
 
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner392