Öne Çıkanlar Hulusi Teke Altın Kayısı Bulvarı Baldıran Zehri Aslantepe Pulları Doğa Bize Kalsın

Valilik
  Malatya Valiliği Basında "SODES'te Dolandırıcılık Şoku" adıyla çıkan haber üzerine bir açıklama yaptı. Söz konusu haberde "Bir dernek tarafından yürütülen SODES projesi “Takı Tasarım Kursu” kapsamında kursiyerlere ödenmesi gereken paranın verilmediği ve kursa gelmeyen kadınların da eğitim almış gibi gösterildiği" ileri sürülmüştü.
Malatya valiliği Sodes Uygulamaları,İlke ve esasları başlıklı açıklama aşağıdadır.

Malatya valiliğinin açıklaması şöyle:

05 Haziran 2012 tarihinde bazı ulusal ve yerel basın yayın organlarında "SODES'te Dolandırıcılık" veya "Dolandırıldık İddiası" başlığı ile yayınlanan haber hakkında açıklama zarureti hasıl olmuştur.

İlk olarak izaha muhtaç husus şudur: SODES Uygulama İlke ve Esasları çerçevesinde Malatya Valiliği olarak Kamu Kurum ve Kuruluşları ile Sivil Toplum Örgütlerinin yürüttüğü SODES Projeleri üzerinde denetim yetkimiz vardır. Yani Valilik olarak herhangi bir proje yürütmekle mükellef olmadığımız gibi yetkimiz de yoktur. Bu gerçeğin altı çizildikten sonra bahse konu iddiaların Valiliğimizi ilgilendiren kısmıyla alakalı bölümüne izahat getirecek olursak; müştekilerin bahse konu iddiaları muhtevi Valiliğe verdiği dilekçenin Valilikçe sümen altı edilmesi iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. 

Bilakis, iddialarla ilgili gerekli idari inceleme derhal başlatılmış olup; ayrıca konunun Dernekler mevzuatı çerçevesinde adli boyutu da olduğu için adli makamlara da konu Valiliğimizce intikal ettirilmiştir. Yine haberde Halk Eğitim Merkezi tarafından diploma ücreti adı altında kursiyerlerden toplandığı iddia edilen paralarla ilgili de Valiliğimizce idari soruşturma başlatılmıştır. Bunların dışında kursiyerlere ödenecek kursiyer ücretlerinin ödenmediği iddialarının muhatabı Projenin yürütücüsü konumunda olan Dernek yönetimidir. Zira, Valilik olarak projenin bütçesi uygulama ilke ve esasları çerçevesinde dilimler halinde dernek hesabına aktarılmıştır. Kursiyer ücretlerinin niçin ödemediği veya geç ödendiği iddialarına açıklık getirmesi gereken ilgili dernek yönetimidir.

Ancak, Valilik olarak bu iddialar hakkında da inceleme başlattığımız kamuoyuna saygıyla duyurulur.
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.