Domates Güvesine Dikkat…

Domates ekili alanlarda zarar yapan “Domates Güvesi” zararlısına karşı ilaçlamayı ihmal etmeyiniz.

30 Mart 2013 Cumartesi 23:57
Domates Güvesine Dikkat…
banner83
 Domates Güvesi Ülkemizde kısa sürede yayılış göstermiştir. İlimizde sebze üretiminin yoğun olarak yapıldığı başta Yazıhan İlçesi Olmak üzere Battalgazi ve Doğanşehir ilçelerinde bu zararlının olacağı tahmin edilmektedir. İlimizde 2011 yılında domates güvesi zararlısı Yazıhan İlçesi Durucasu beldesinde görülmüş olup bu zararlıya karşı kimyasal mücadele yapılarak zararlı kıymetlendirme /Değerlendirme sürveyi olarak değerlendirilmiştir. Yüksek üreme gücüne sahip olan zararlı ile etkin bir mücadele yapılmadığında, zararlının popülasyonu hızla artmakta ve % 100’e varan ciddi boyutlarda ekonomik kayıplara neden olabilmektedir.

Zarar potansiyeli çok yüksek olan etmen, tarla ve örtü altı domates yetiştiriciliğinde ana zararlı konumundadır. Yumurtadan çıkan larva yaprak, meyve ve sapa girerek beslenmeye başlar. Yaprakta şeffaf galeriler açarak beslenir. Bu galeriler daha sonra kahverengine dönüşerek kurur. Zararlı, genellikle taze sürgün uçlarını, çiçek ve yeni meyveleri tercih ettiğinden kolaylıkla tanınabilir. Domates meyvesinin her döneminde zarar yapabilir.

Mücadelesinde kültürel önlemlere önem verilmelidir. Zararlı ile bulaşık yaprak, meyve ve bitkilerin üretim alanından uzaklaştırılması gerekir. Üretim alanı ve çevresinde yabancı otlarla mutlaka mücadele edilmeli ve çıkışlarına izin verilmemelidir. Hasat sonrası bitki artıkları imha edilmelidir. Ürün münavebesi yapılmalı, Patlıcangiller familyasına bağlı olmayan ürünler yetiştirilmelidir. Yetiştirme tekniğine uygun sulama ve gübreleme yapılmalı, toprak işlemeye önem verilmelidir. Tarlada 100 bitkiden 3ü yumurta ve tırtıl ile bulaşık ise kimyasal mücadeleye karar verilir.

Kimyasal Mücadelesinde tavsiye edilen ilaçlar

Etkili Madde Adı ve Oranı

Formulasyonu

Doz 100 Lt Suya

Son İlaçlama ile hasat arasındaki süre

Abamectin 18g/ı+Chlorantraniliprole 45g/ı

SC

80ml (sera)

3

Azadirachtin 10 g/ı

EC

300 ml

3

Metaflumizone 240 g/ı

SC

100 ml

3

Spinosad 480 SC

SC

25 ml

3

 

 

 

 

 

 

 

Yukarıda zarar şekli belirtilen durumlardan herhangi birinin görülmesi durumunda Tarım İl Müdürlüğü Bitki Koruma Şube Müdürlüğüne müracaat ilaçlarınızı reçeteye yazdırarak kullanınız.

 

 

Ayrıca bu zararlıya ait bilgi, DVD ve çiftçi kitapçıkları CD’sine aşağıdaki linkden ulaşabilirsiniz.

 

 

http://www.gkgm.gov.tr/bitki sağlığı zirai karantina başlığı altında yer almaktadır.

                                                      

                                                                         GIDA TARIM VE HAYVANCILIK

                                                                                          İL MÜDÜRLÜĞÜ

banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv