Dostum Dostum

29 Ekim 2017, 18:20
Dostum Dostum
Halk edebiyatımızın o kadar nadide eserleri var ki, hele bir de müzikle kucaklaşınca ortaya kulağımızın ruhumuzun pasını siliveren mucizevi bir “ilaç” ortaya çıkıyor tabiri caizse.
Sizde de öyle mi bilmiyorum..

Bu tür nadide eserleri dinlerken müziğin ritmine kapılıp verip eserin o muazzam sözlerine kulak veremeyebiliyorum.

Söz buradan açılınca aklıma hemen sözleri Pir Sultan Abdal’a ait olan Dostum Dostum türküsü aklıma geliyor. Eminim pek çoğunuz bu türküyü illaki dinlemişsinizdir. Bu güzel türkünün o eşsiz melodisinin tılsımına kapılıp o muazzam sözlerine kulak kabartmamak olmaz. Şöyle bir dörtlüğünün muhasebesini gelin birlikte yapalım olmaz mı?

Bin cefalar etsen almam üstüme…

Şu latif dizeye bakın. Samimiyet, içtenlik satırlara ancak bu kadar sinebilirdi. Yani diyor ki:
Her ne kadar trip atsan da, aradığım zaman meşgule alsan da, Whatsapp’ta mesajımı okundu olarak işaretleyip cevap vermesen de, suratını assan da boş. Hiç birini üstüme almam, bir derdi vardır! der hoş görürüm. Çünkü sen benim canımsın, dostumsun.
 
Bunca hissiyatı sadece dört kelimeye sığdırabilmektir şiir. Devam edelim.

Gayet şirin geldi dillerin dostum. Diyor ki:

Yahu sen ne güzel konuşuyorsun, ne kadar içtensin. Selamı, merhabayı slm, mrb diyerek itibarsızlaştırmıyorsun. Şaka yoluyla bile olsa kem söz demiyorsun. İltifat ediyorsun, gönül alıyorsun. Benle konuşurken yüzüme sevgiyle  bakıyorsun elindeki telefonla uğraşıp hürmetsizlik etmiyorsun!

Varıp yad ellere meyil verirsen… Bakın burası çok önemli. Diyor ki

Gözünden ırak olursam gönlünden de ırak olurum. Sohbetinden, muhabbetinden bir saniye sahi ayrı kalmaya dayanamam. Açıp telefonla dahi sormassan, mektup yazmazsan,  mesaj yollamazsan… Devamını bir diğer dizede müthiş bir biçimde dile getiriyor.

Kış ola bağlana yolların dostum! 
Allah Allah! O ne muazzam bir bitiriş. Yani diyor ki;

Bir şeyler mani olsun bana gönül koymana. Dostum vefasızlık etti diye içlenmeden bir şeyler mani olsun da aklına geleyim. Gözünden gönlünden ırak olmayayım. 

***
Ruhu şad olsun Pir Sultan Abdal’ın. Zihnimize gelip de ifade edemeyeceğimiz onca şeyi ne güzel de deyivermiş değil mi?

Sana bu muazzam mısraları yazdıran o güzel dostun kimdi acaba? diye sorası geliyor insanın…
Şiiri ölçüden, uyaktan, mana derinliğinden soyutlayıp “oyuncağa çevirenler” şu dizileri okuduktan sonra yüzleri kızarmaz mı acaba diye pek çok gece uzun uzun düşünmüşümdür.
Hulasası ne şiir ne de dostluklar eskisi gibi. 


ŞİİRDE DÖRT İŞLEM DE YAPACAK MISINIZ?

Yayıncılık artık bir endüstriye dönüşmüş durumda. Öyle ki sözüm ona ellerine ulaşan şiir kitabı basım tekliflerine bunun edebi bir değeri var mı diye tenkit etmekten öte “basım ücreti ve sair giderleri karşılayın yayınlayalım” pozisyonu almış durumdaki sormayın gitsin. Paket şeklinde sunulan bu hizmetin içinde “fuarlarda tanıtım” gibi evlere şenlik bir hizmet de sıkıştırılmış ki ne desem bilemiyorum.

Ruhsuz, duygusuz, biçimsiz, uyaksız kelimeler yığını olan kalabalığa “şiir”,  yazanına da “şair” denilmesini hazmettik hazmetmesine de en azından şiiri katlettiğiniz gibi imlanın bari canını bağışlasaydınız!

       Bugün kalktım…… / Çok yoruldum…… / onu düşündüm ansızın///


Sayfanın ortasından abes bir şekilde başlayıp uzayıp giden bu tür temsili ucube cümlelerin sonuna epeyce bir nokta koymak ve sonuna taksim işaretleri ilave etmek moda oldu.

Değerli arkadaşım, “dostum”, sevgili yazar

Güzide Türkçe’mizde noktalama manasında kendimize özel kaideler oluşturma gibi bir lüksümüz yoktur. Nokta (.) vardır cümlenin sonuna koyarsın, (…) nokta vardır sadece yargı bildirmeyen ikmal olmamış cümlelerin sonuna ilave edersin. O noktaların sayısını artırınca ucube cümlelerin olmayan duygusal derinliği artmıyor, tahayyül ettiğin gibi “afilli” bir şey çıkmıyor ortaya, sadece ve sadece Türkçe’yi katlediyorsun. Bil istedim.

/ (taksim) veya bölme işareti duygusuz söz kalabalıklarını anlamlı kılmaya yetmiyor maalesef. Merak ediyorum, sırada ne var acaba?

Şiir içinde dört işlem de yapacak mısınız?

 

banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv