Dinin Sosyal Hayattaki Misyonu

11 Mart 2018, 13:30
Dinin Sosyal Hayattaki Misyonu
M. İzzet KILINÇ
"Gelin, dini dört duvar arasından çıkaralım..."

Müslümanların mescidi, Yahudilerin havrası, Hristiyanların kilisesi aslında " mescid" kavramı içerisinde değerlendirilen yerlerdir. Daha önce bu mescidler, eğitim-ögretim yerleri "okul" olarak kullanılırdı.

Binli yıllardan sonra eğitim-öğretim yeri olmaktan çıkarılmış sadece bir takım ritüellerin yapıldığı yerler haline getirilmiştir. Şimdi ise ibadet yerleri olarak bilinir. Soruyorum, "ibadetler sadece buralarda mı yapılır?"

Allah'ın arzı, mescit degil mi? Sadece kapalı alanlar mı mesciddir? Kapalı alanlardaki mescitlerde nasıl ki Allah'a layık kul olmaya çalışılıyor ise kapalı alan dışında, sosyal hayatta da O'na layık kullar olmalıyız. Allah'a, insanlara ve çevreye karşı sorumluluklarımızı bilip, iyi ve düzgün insanlar olarak sosyal hayattaki sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz. Bu bilinçle hareket etmedikçe, kapalı kapılar ardındaki mescitlerde yaptığımız ritüellerin hiçbir kıymeti ve değeri yoktur.

İbadetler kapalı kapılar arkasında yapılmaz. Günün 24 saati her anımız ya ibadettir ya isyandır. Bizler ibadet mi ediyoruz yoksa isyan mı ediyoruz?

Bir insan düşünün, Allah'a ve insanlara karşı sorumluluk bilinciyle sosyal hayattaki misyonunu yerine getiriyor. İşte bu ibadet ediyor demektir. Diğeri ise sorumluluklarını yerine getirmiyor, hakkı hukuku gözetmiyor, ahlaktan nasibini almamış ve insanlığa hiçbir faydası olmamış bir kimsedir.

Bu ve buna benzer insanlar yaradanına ve insanlara karşı isyan bayrağını açmıştır.
Kardeşlerim, bizler inanmışsak sosyal hayattaki konumumuza bakacağız. Fayda mı sağlıyoruz yoksa zarar mı veriyoruz?

Müminler diğerlerinden ayrışarak peygamberi örnek almalı. Çünkü peygamber, sosyal hayatta dürüstlüğüyle, ahlakıyla, davranışlarıyla, söylemleri ve yaklaşımlarıyla örnek bir insandı. Peygamberi örnek alacaksak, onun ibadeti dört duvar arasında değildi.

Gelin ibadeti dört duvar arasından çıkaralım ve ibadeti sosyal hayatta yaşayarak insanlığa ve çevreye faydalı bireyler olalım. İşte o zaman peygamberi örnek almış ve Allah'ın istediği bir kul olmuş oluruz. İşte dinin sosyal hayattaki misyonu budur. 

banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv