banner327

Cin ve şeytan algımız

08 Kasım 2018, 09:50
Cin ve şeytan algımız
M. İzzet KILINÇ
1965'lerde büyüklerimiz alkarısı, hıbılik ve yamyam hikayesini anlatarak bizi inandırmışlardı. Biz de bunların varlığına inanarak korkardık. Günümüzde ise onlar inandırıcılıklarını yitirdiler ve öyle bir varlığın olmadığı anlaşıldı.

Şimdi ise dini kullanarak "şeytan çarpar, cin çarpar, Kuran çarpar" diyip, insanları korkutuyorlar. Sanki Allah şeytan ve cin diye bir varlık yaratmış gibi bir anlayış var.

Eğer insan varsa şeytan ve cin var, insan yoksa bunlar yok. Kuran'da bahsedilen şeytan ve cin aslında insanın ta kendisidir. Şeytan, kötülüğü temsil eder ve 'insanları aldatan' demektir. Bugün şeytan dediğimiz birtakım insanları televizyon ekranlarında insanları nasıl aldattıklarını, kitaplarıyla nasıl beyin yıkadıklarını görüyoruz. Bunlar, doğru yolun üzerine oturarak hakkı batıl gibi, batılı da hak gibi gösteren şeytanlardır. Şeytanları başka bir yerde aramayalım. Şeytan içimizde ve çevremizde kol geziyor, insanları aldatıyor, kandırıyor. Dedik ya şeytan kötülüğü temsil eder.

Kuran'da cin olarak bahsedilen varlık da insanın kendisidir. Allah, yaratılmışlar içerisinde bir tek insana irade vermiştir. "Cinin inananı var, inkar edeni var" diyorlar. Bu söylemlerin hiçbir doğruluğu yoktur, Böyle bir varlık varsa Allah onlara da peygamber gönderirdi. Allah insanlar içinden peygamberleri seçti ve görevlendirdi.

Kuran'da, cinlerin gelip peygamberi dinlediklerinden ve kavimlerine giderek peygamberin anlattıklarını tebliğ ettiklerinden bahseder. Bu cinler kim? İnsandan başka varlıklar mı, insanın kendisi mi?

Vereceğim ayetleri lütfen okuyun ve üzerinde iyice düşünün: (Ahkâf Suresi/ 29-32, Cin Suresi/1-4). Bu ayetlere baktığımızda, Allah'ın bahsettiği cin, kimliği belli olmayan, yabancı ve tanınmayan insanlardır.

Halk arasında "Kuran çarpar, Kuran çarpsın ki" sözlerini sık sık duyuyoruz. Kuran, insanı çarpmaz, şeytanın doğru yoldan saptırdıklarını doğru yola çağırır. 

banner315

    Yorumlar

banner322
banner328
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner325