Belediye ve Halk

10 Şubat 2019, 22:51
Belediye ve Halk
Ali YİĞİT
Belediyeler BİT'ler aracılığıyla vatandaşın gerek gıda gerekse diğer ihtiyaçları noktasında cüzi kar oranıyla hizmet vermeleri üzerine yıllar önce tanzim satış mağaları kurmuştu..
Ancak belli süre sonra bu tanzim satış mağazaları işlevini yitirdi..
​Gerek gıda gerekse sebze meyve fiatlarındaki orantısız artışların olması ile birlikte ''TANZİM SATIŞ'' gündeme geldi..
Tanzim satış ne demek: fiyatların yükselmesini önlemek, kimi malların tüketiciye ulaşmasını sağlamak için belediye ya da başka kamu kuruluşlarınca yapılan satış..
Şehrimizde ise 14 Mayıs 1990 tarihinde kurulan Esenlik İmar İnşaat ve Ticaret Limited Şirketi %100'ü Malatya Büyükşehir Belediyesi iştiraki olarak hizmet vermeye başladı..
Esenlik özellikle marketcilik noktasında büyük gelişim sağladı ve şehrin bir çok noktasında şubeler açtı..
İlk günlerde fiat noktasında en çok tercih edilen marketlerden biriydi..Ancak daha sonraki günlerde fiat noktasında diğer marketlerden bir farkı kalmadı..Yani tanzim satışı anlamındaki fonksiyonunu yitirdi..
HALK EKMEK..
Şehrimizde 1991 yılında kurulan ''MEGSAŞ'' Ekmek ve tanzim satış özelliğini yitirmedi ve vatandaş tarafından en çok tercih edilmiş edilmeye devam etmektedir..
MEGSAŞ kuruluşundan günümüze kadar geçen süre içerisinde kendisini hem geliştirme noktasında hemde kuruluş gayesi içerisinde kalmayı sağlamış vatandaşların sağlıklı ve ucuz ekmek almasına katkıda bulunmuştur.
MEGSAŞ kuruluş gayesinin dışına çıkmazken % 100' ü belediye iştirakı olan marketlerin kuruluş felsefesinden uzaklaşması günümüzdeki fırsatçılara zemin hazırlamıştır..
Bütün yükü Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yüklemek biraz insafsızlık olur sanırım..
Erdoğan tanzim satışlarını gündeme getirince belediyeler kolları sıvamaya başladılar..
Oysa belediyeler Cumhurbaşkanından önce konuyu gündemlerine almaları gerekirdi.% 100 belediye iştiraki olan marketler cüzi kar suretiyle dengeyi korur ve vatandaşı fırsatçılara ezdirmezdi..
MEGSAŞ nasıl ki kuruluş felsefesinden uzaklaşmadı ise marketlerde aynı konumda kalmalıydı..
Şimdi belediyeler kolları sıvadılar..Halk sebze halk market tanzim satış merkezleri kurmaya başladılar..
Birde işin ''HALK OTOBÜSÜ'' var...
Mesela şehrimizde Belediye bünyesinde faaliyet gösteren Motaş'a ait otobüsleri bir binişlik kart 2.15 (İki Lira on beş kuruşa) yolcu taşıyor..Özel Minübüsler
ise 2,00 (İki Lira).. Birini adı ''Halk'' diğeri ''Özel'' yorum siz değerli okuyucuların..
 

banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner342