Türkiye’ye Örnek Olacak Bir Proje

Rektör Kızılay ve Malatya Baro Başkanı Han, Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi’ni Gezdi...

24 Ekim 2016 Pazartesi 20:19
Türkiye’ye Örnek Olacak Bir Proje
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, beraberinde İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han, İl Müftüsü Ümit Çimen ve Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan ile birlikte Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi’ni gezdi. Rektör Kızılay, “Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi Türkiye’ye örnek olacak” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile birlikte Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi’ni gezen İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han, İl Müftüsü Ümit Çimen ve Cem Vakfı Malatya Şube Başkanı Eşref Doğan, Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi’ni çok beğendiklerini ifade ettiler. Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi ile ilgili değerlendirmede bulunan İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi’nin Türkiye’ye örnek olacağını belirterek, “Çok güzel bir müze yapmış başkanımız. Ben başta başkanımız Selahattin Gürkan olmak üzere bu müzenin fikir temasının oluşturulup, bu hale getirilmesine kadar tüm aşamada emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Fikir ve tema çok güzel. Mahalle müzesi teması. Bir şehrin gelişmişliğini, bir şehrin entelektüel düzeyini gösteren en önemli kurumlardan biri müzedir. Müze kültürdür, sanattır. Tarihtir müze, geçmişi günümüze tanıtmaktır. Bunun en güzel örneğini burada bir mahalle müzesi kurarak Battalgazi Belediyemiz vermiş. Müzenin içinde bizim kadim kültürümüzden bu güne kadar, günlük yaşam, ev hayatı, mahalle hayatı canlandırılmış. Yeni neslin bunları görerek büyümesi, bunları içine sindirerek büyümesi gerekir. Bunun içinde ulaşılabilir, kolay ve görsel örneklere sahip olmamız lazım. Sadece anlatmak veya yazmak yetmeyebilir. Bunları canlandırmak lazım. Onun için bu müze bunun çok güzel bir örneğini oluşturmuş. Şehre de başka mahallelere örnek olmuş. Ben tahmin ediyorum ki bu mahalle müzesi ülkeye örnek olacak. Ülkemizin diğer şehirlerine ve ilçelerine örnek olacaktır. Ben müzeyi çok beğendim. Başkanımızın başka müzelerle müzeler zinciri oluşturmasını başkanımdan talep ediyorum, şehrimiz adına. Kendisini de tebrik ediyorum. Müzenin kurulmasından bugüne ve ziyarete açılmasına kadar emeği geçen Battalgazi Belediyemizin ekibine de teşekkür ediyorum” dedi.

Malatya Baro Başkanı Av. Enver Han ise, Eskimalatya Mahalle Yaşam Müzesi’nden etkilendiğini belirterek, “Hakikaten etkilendim. Etkilenmemek mümkün değil. Sayın belediye başkanımız Selahattin Gürkan, seçildiği 2004’ten sonra Battalgazi’de tarihi canlandırmıştır. Tarihi yeniden gün yüzüne çıkarmıştır. Ben çalışmalarından dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Bugünde kendisi mihmandarlık etti. 1890 yılında yapılan Poyraz Konağı’nı gezdirdi. Başkanımızın kıymetli çalışmalarıyla ayakta durmakta ve Battalgazi Eskimalatya kültürünü yaşatmaktadır. Ben başta başkanımız olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu. 
banner315

    Yorumlar

banner322
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv