Kültür Ve Sanat Ülkenin Beka Meselesidir

Başkan Gürkan, kültür ve sanatın önemine dikkat çekerek, “Sanatçılarımızın önündeki engellerin aşılması noktasında ve onların kendi sanatlarını icra etmeleri noktasında elimizden gelen gayreti göstermekle mükellefiz” dedi.

05 Şubat 2019 Salı 14:18
Kültür Ve Sanat Ülkenin Beka Meselesidir
Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, Malatya Musiki Cemiyeti Başkanı Mehmet Tunç Yıldırım ve sanatçılarla bir araya geldi. Başkan Gürkan, kültür ve sanatın önemine dikkat çekerek, “Sanatçılarımızın önündeki engellerin aşılması noktasında ve onların kendi sanatlarını icra etmeleri noktasında elimizden gelen gayreti göstermekle mükellefiz” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, Malatya Musiki Cemiyeti Başkanı Mehmet Tunç Yıldırım ve sanatçılarla Battalgazi Belediyesi tarafından Battalgazi Belediyesi Hizmet Binası yanında tahsis edilen yerde bir araya gelerek, bir süre sohbet etti. Burada konuşan Malatya Musiki Cemiyeti Başkanı Mehmet Tunç Yıldırım, Malatya Musiki Cemiyeti’ni Başkan Gürkan’ın sahip çıktığını belirterek, “Çok değerli Battalgazi Belediye Başkanımız sayın Selahattin Gürkan, aynı zamanda Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayız, kendilerini inşallah Büyükşehir Belediye başkanı olarak göreceğiz. Ben fazla konuşmak istemiyorum. Selahattin Başkanımızı 7'den 70'e herkes çok seviyor, hepiniz çok seviyorsunuz. Biz artık biraz daha fazla seviyoruz. Çünkü; Malatya'nın musikisine, folkloruna, Malatya'nın sanatçısına sahip çıktı. Biliyorsunuz yakın zamanda bizi tahliye ile yerimizden çıkardılar. 15 gün bile müsaade edilmeden çıktık. İmdadımıza Selahattin Gürkan Başkanımız yetişti. Kendileri bize ‘hiç üzülmeyin. Ben size devredeceğim’ dedi ve sözünde durdu. Battalgazi Belediye Başkanımız, Belediye Başkan yardımcılarımız, birimlerdeki amirler ve müdürler hepsi kol kanat gerdiler ve burayı boşalttılar. Burası böyle gördüğünüz gibi değildi. Burayı bu hale getirdiler ve dediler ki "Hiç üzülmeyin, Malatya'da bu musiki devam edecek, Malatya'nın sanatçıları burada yetişecek" bizlerde kendilerine huzurlarınızda bir kez daha çok çok teşekkür ediyorum, bütün müzisyenler adına, bütün sanatkarlar adına, Malatya'daki herkes adına. İnşallah daha güzel günler var, daha güzel günler gelecek, Rabbim Sayın Başkanımız Selahattin Gürkan'a sağlıklı uzun ömürler versin” dedi.

Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan ise, kültür ve sanatın önemine dikkat çekerek, “Değerli Musiki Cemiyeti Başkanımıza çok teşekkür ediyorum. Musiki Cemiyeti’mizin çok değerli sanatçılarıyla birlikte olmaktan büyük bir mutluluk duyduğumu da belirtmek istiyorum. Bir memleketin, bir milletin musikisi yoksa, oradaki hayat damarlarından bir tanesi kopmuş demektir. İnsanların duygularına hitap edilmediği takdirde, o zaman insanların bir tarafı kör ve topal olur. İnsan bilimcileri insanları tarif ederken, biyolojik, sosyal ve kültürel özellikleri olan varlıklar olarak tarif ediyorlar. Yani biyolojik özellikleri yeme, içme, yatma ve üreme gibidir. Ama sosyal aktivite ve kültürel aktivitesi olmadığı zaman insan eksiktir. Bugün seri katillerin bu kadar artması ve Amerika gibi yerlerde özellikle gelişmiş diye tabir ettiğimiz ülkelerde hat safhaya ulaşmış olması, işte o kültürel ve sosyal yöndeki eksikliklerin başka şekilde sadist bir ruhla tezahür etmesinin sonucunu gündeme getiriyor. Dolayısıyla bir toplumda rahat, huzur ve güvenin olması sanatçıların varlığıyla eş değerdir. Bu anlamda biz sanatçılarımızın varlığından onur duyuyoruz, gurur duyuyoruz ve sanatçılarımızın önündeki engellerin aşılması noktasında onların kendi sanatlarını icra etmeleri noktasında her türlü imkanların ve her türlü ortamın hazırlanması noktasında elimizden gelen gayreti ve çabayı göstermekle mükellefiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘Kültür ve sanat ülkenin beka meselesidir’ sözlerinin önemine dikkat çeken Başkan Gürkan, “Eğer bir şehirde geleneklerine, kültürlerine, değerlerine, sanatına ve sanatçılarına sahip olamıyorsa kanaat önderlerine, yerel önderlerine ve devlet, siyaset adamlarına sahip çıkamıyor ise, o şehir insanı sıkıntıya sokar, huzursuz eder. Biz Erdemli şehirler diyoruz. Faziletli şehirler diyoruz. Kimlikli şehirler diyoruz. Belleğini koruyan şehirler diyoruz. Hafızasını koruyan şehirler diyoruz. Şehirde yaşayan insanların, şehrin sakini değil, şehrin sahibi olsun diyoruz. Laflan olmuyor, kendisini buraya ait hissedecek. Sizler sanatseversiniz, siz duygusal insanlarsınız, sizler çok çabuk kırılırsınız, gönlünüz çok çabuk kırılır ama gönülde çok çabuk alınır. Siz sevgi dolusunuz, duygularınız duygu cennetidir. İnsanlara bakarken onlardan bir mutluluk abidesi ararsınız. Tabiata bakarken orada bir güzellik ararsınız. Bir çiçekte farklı bir güzellik temaşa etmeye çalışırsınız. Sanatçılarımız bazen fevride olsa bizim fikrimize düşüncemize veya bizim o andaki değerlerimize terste olsa onları özgür bırakmamız gerek. Üretmeleri için özgür olması gerekir, bizde beyin fırtınası denilen bir tabir vardır. Sanatçılarda özgür olacak ki yeni besteler yapsınlar, yeni şiirler ihdas etsinler. Bu duygu cennetleri içersinde toplumun dertlerini şiirsel ve müziksel anlamda ifade edebilecek bir eser ortaya çıksın. Biz ona imkan hazırlamak durumundayız. Sizlerden de ricam şudur; ben sizlere güveniyorum ve inanıyorum. Bu ülke açısından da çok önemli diyorum. Sayın Cumhurbaşkanımız geçen bir ifade kullandı. Dedi ki "Kültür ve sanat ülkenin beka meselesidir" Evet kültür ve sanat ülkenin beka meselesidir. İnsanların sosyal toplum olması, birlikte yaşayabilmesi ve değer üretmesi, kültürleşmesi, insan olduğunun farkında olması ve farklılığıdır. Siz bu farklılığı ortadan kaldırdığınız zaman, diğer mahlûkatlar ile aramızda farkımız kalmaz. Bundan sonra biz burada eğitim verecek hocalarımıza elimizden gelen desteği vereceğiz” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN GÜRKAN, GÜLÜMUŞAĞI SAKİNLERİ İLE BİR ARAYA GELDİ.

Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan ,Battalgazi İlçesine bağlı Gülümuşağı mahallesi sakinleri ile bir araya geldi.Burada konuşan Başkan Gürkan, Bizler yönetim anlayışında herkesi bir tutan herkese gönül gözüyle bakan ve bir vizyon içerisinde olacağız.
Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan,beraberinde AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenk'ci , Ak Parti Battalgazi Belediye Başkan Adayı Osman Güder, ile birlikte Altıntaş düğün salonunda Gülümuşağı mahalle sakinleri ile bir araya geldi.
Burada bir konuşma yapan AK Parti Battalgazi Belediye Başkan Adayı Osman Güder," Sizlerin desteği ile Malatyamız'daki tüm Battalgazililerin, bu görevi bizlere layık gören Cumhurbaşkanımıza ve bize destek olmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Bu topluluk kadirşinas bir topluluk. Bizlerde 31 Mart’ta göreve geldiğimizde islamı ve insani olan akrabalarımıza sarılmamızdır. Bugün bana sahip çıktıkları için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bizim bir yolumuz var, rotamız ve hedefimiz ve davamız var. Bu da Ak Parti davasıdır. Kim ne derse desin bu partiye 17 yıllık hizmetim var. Her kademesinde yer aldım. 718 mahallemizi gezmiş bir arkadaşınızım. 102 mahallesi olan Battalgazi’nin her mahallesini defaten gezdim. Bu süreçte hep hedefim çevreme hizmet etmek, insanımıza yeterli desteği vermek oldu. Battalgazi'nin her sokağının sorunlarının ne olduğunu biliyorum. Bunlarla ilgili gerek teşkilatlarımız olsun gerek Selahattin başkanımız olsun her insana hizmet edecek gücümüz var. İnşallah sizlerden aldığımız bu destekle bu kadar insanın bir araya gelerek bize destek çıkması bizim sizlerle olacak bir yolumuz olduğunu gösterdiniz. Hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bundan sonraki süreçte büyükşehirde Selahattin Başkanımla, Yeşilyurt'ta Mehmet Çınar Başkanımızla birlikte Malatya'mıza 7 gün 24 saat sizlere layık olmak için sizlere hizmet edeceğiz. "dedi
Organizede emeği geçen herkese teşekkür eden Battalgazi Belediye Başkanı ve AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Selahattin Gürkan, " Bu organizede emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Tüm akrabaların bir araya gelmesi önemlidir. İnsanlar bazen hırslı davranabilirler. Bize düşen hasbi olmaktır. Osman başkan ile 5 yıldır çalışıyoruz. Ortak çalışmalara imza attık. Bu çalışmalarda gösterdiği yakın ilgi ve alakadan dolayı teşekkür ediyorum. Bizim şu anda birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. 800 bine yakın insanımız var. Biz belediye başkanlığını sadece bugün yaşayanlara yapmıyoruz. Eğer bizim vizyoner bir yaklaşımımız varsa bizler geçmiş dönemlerinde gelecek kuşaklarında belediye başkanı olmak için yola çıktık. Küçük derelerde enerjimizi harcamayacağız. Bizler yönetim anlayışında herkesi bir tutan herkesi gönül gözüyle bakan ve herkesi o duygu cennetine yerleştiren bir vizyonun içerisindeyiz. Bu zamana kadar amaç için her yolu mübah sayan, nefsin egemenliği içinde yol tutan bir anlayış içinde olmadık. Çalışmanın gayret etmenin adil ve adaletli olmanın azmi içinde olduk. Bugün Malatya'da yaşayan 800 bin insan var. Bizi Battalgazi bölgesinde yaşayanlar tanır. Kuluncak’ta, Akçadağ’da yaşayan 70-80 yaşındaki insanlar bizlere adaleti ve düzenini bozma diyorlar.
Bizim Anadolu insanımızın feraseti ince duygusu hiçbir şeyle kıyas kabul etmez. Bu insanımıza sahip çıkmamız lazım. 9 bin yıllık bir tarihin üzerindeyiz. Malatya'yı tarif ederken medeniyetin başladığı yer olarak tarif ediliyor. Türk İslam tarihinden bakıldığında Anadolu’yu Anayurt yapan yer olarak Malatya’yı tarif ediyoruz. Görev anlayışımızda insanları kırmayalım, dökmeyelim. İnsanların kafasında adaletsizlik duygusuna mahal vermeyelim. 102 tane mahallemiz var Battalgazi bölgesinde. Her mahallemizde asfaltsız yol kalmayacak dedim. Kalmadı. Tarla ve bahçe yolları da asfaltlandı. Bütçemizle yaptığımız hizmetleri mukayese ettiğimizde Allah’ın yardımı olduğunu gösterdi bizlere. Başka belediyelerin 50-100 yılda yaptığı hizmetleri yapmayı Cenab-ı Hak nasip etti bizlere. Buda Cenab-ı Allah’ın bereket kavramıdır. Mevlana hazretleri buyuruyor ki “Olmayacak işler ola. Siz Allah’a yalvarasınız. Cenab-ı Allah yapa sizler seyredesiniz”. Bizimki bir nevi öyle oldu. Yoksa bütçe ile mütenasip bir durum değildir. Geçen bizim Merkez Karar Yönetim Kurulundan gelen Balıkesir Milletvekilimiz Yavuz Subaşı, bizim Belediye Başkanları tanıtım toplantısı için Malatya’mıza gelmişti. Kendisi Türkiye’nin en büyük belediyesinde başkan yardımcılığı yapmış, şimdi de Balıkesir Milletvekili olmuş birisidir. Ama aynı zamanda Mali Müşavirlik yapıyor. Bu bütçe ile bu hizmetlerin yapılmasını kafam almadı dedi. O tanıtım toplantısında 10 bin kişiye söyledi bunu. Bir hafta boyunca bu hizmetlerin nasıl yapıldığını araştıracağım. Merak ediyorum bunu araştırmam lazım dedi. Ziya Paşa’da şöyle der: “Varlığın gereği bu akla gerekmez, zira bu akıl o kadar sikleti çekmez”. Onun için her şeyi akıl terazisi ile ölçmeyeceğiz. Geçmişte yaşayan buradaki sahabelerin, tabiinlerin, evliyaların, enbiyaların yaşadığı bir diyar üzerindeyiz.Onların dualarının da bizlerin üzerinde olduğuna inanıyoruz. Yoksa böyle bir güzellik mümkün değildir. "ifadelerini kullandı.
AK Parti MKYK Üyesi ve Malatya Milletvekili Bülent Tüfenk'ci ise, "31 Martta çok önemli bir seçim yaşayacağız. Çok önemli bir milat olacak. Büyükşehirde Selahattin Gürkan, Battalgazi’de Osman Güder ile birlikte seçimlere gireceğiz. Çok önemli oy alacağımıza inanıyoruz. Bunun Malatya’nın birlik ve dirliği için, katılımcı belediyecilik için, Battalgazi’nin sorunlarını bilen arkadaşlardımızla yol alacağız. Bu arkadaşlarımızın hepsine kefiliz. Bu nasip işidir. Başkaları farklı şeyler söyleyebilir ancak liderimiz cumhurbaşkanımızın söylediği sözden sonra bizler tüm gücümüzle kardeşlerimizin başarısı için çalışacağız. Birlikte çalıştığımız Selahattin Gürkan Büyükşehirde karar kılındı. Hem Selahattin Başkanımız hem de Osman Başkanımızın başarısı için hep birlikte çalışacağız. Mesele memleket meselesi ise gerisi teferruattır. Onun için Cumhur ittifakını kurduk. Bu ülkenin bekası için cumhur ittifakını kurduk. Meselenin belediye başkanlığı olmadığının bilinci içerisinde cumhur ittifakını kurduk. Meselenin milletvekili olmadığını bilerek kurduk. Hem genel seçimlerde hem yerel seçimlerde bu ittifak ile beraber seçimlere giriyoruz. Bizlere hizmet edecek şehri eminleri seçeceğiz. Şehrimizi emin insanlara emanet ediyoruz. Millete rağmen hiçbir şey olmaz. Sizlerin gönüllerine girenlere destek vereceğinize inancımız tamdır. Hizmetleriyle birlikte dualarınızıda hak edecekler. Ak parti eserleri ile övünüyor. Nereye bakarsanız bakın her yerde Ak Partinin hizmetlerini görürsünüz. "şeklinde konuştu.

 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv