banner327

Kervansaray Buluşmaları kapsamında Çalıştay düzenlendi

9. Uluslar arası Kervansaray Buluşmaları kapsamında Çalıştay düzenlendi. Çalıştaya, Kervansaray Buluşmaları kapsamında ilimize gelen akademisyenler ve sanatçılar katıldı.

16 Eylül 2017 Cumartesi 00:55
Kervansaray Buluşmaları kapsamında Çalıştay düzenlendi
9. Uluslar arası Kervansaray Buluşmaları başlıyor. 9. Uluslar arası Kervansaray Buluşmaları kapsamında Çalıştay düzenlendi. Çalıştaya, Kervansaray Buluşmaları kapsamında ilimize gelen akademisyenler ve sanatçılar katıldı.

9. Uluslar arası Kervansaray Buluşmaları kapsamında Malatya’ya gelen akademisyen ve sanatçılar, Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nda düzenlenen çalıştaya katıldı. Çalıştayla ilgili değerlendirmede bulunan sanatçı Hatice Hanedan Yüksel, Malatya’nın çok güzel bir şehir olduğunu belirterek, “Ben yıllar önce Malatya’ya gelmiştim, görmüştüm fakat Malatya gerçekten çok farklı bir şehir geldi bana. Yani doğuda olmasına rağmen çok modern bir şehir. Çok misafirperver bir şehir. Güzel karşılandık, sevecen karşılandık. Merkezi çok beğendim. İşin açıkçası çok şaşırdım Malatya’ya gelince. Öyle bir algı var batı ile doğunun arasında kalmış gibi. Öyle bir algısı var ama çok modern bir şehir. İnsanlar çok sıcak kanlı. Malatya’yı ve Malatyalıları çok sevdim, buradan herkese çok selam yolluyorum. Güzel bir festival olacağını düşünüyorum. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Battalgazi belediyesine teşekkür ediyoruz. Hem sanatçıları buluşturdu. Hem kültürleri buluşturdu. Hem insanları bir araya getirdi. Güzel bir çalışma kendilerini tebrik ediyorum” dedi.

Sanatçı Nevin Erhal’da, Malatya’nın derin bir kültüre sahip olduğunu belirterek, “Malatyalı gibi hissetmek, buraya gelince bu duyguyu yaşamak, o zaman bütünleştiğinizi hissediyorsunuz. Buradaki sanata, kültüre, tarihe çok daha adapte oluyorsunuz. Bu kadar derin kültürü olan bir yer, bu kadar tarih olan bir yer olduğunu görünce şaşırdık. Ama çalışmalar belediyelerin olsun, yerel belediyelerin olsun, büyükşehir belediyelerinin olsun, çalışmalar çok güzel. Sanata da çok değer verdiklerini gördük. O aradaki bu bağ için buradaki etkinliği haber verdiklerinde buyurun gelin ve sergimizi açın dediler. Hatice hanımla biz kişisel sergi açtık. Bir ayrıcalığımız oldu, onun dışında çok mutluyuz. Umarım izleyicilerde bizimle birlikte bu mutluluğu yaşayacaklardır diye umuyorum. Başkanınız Selahattin bey gerçekten çok heyecanlı, içten, bu şehir için yapmak istedikleri çok” diye konuştu.

Fırat Üniversitesi Öğretim Görevlisi Rüçhan Keçeci’de, “Yıllarca farklı alanlarda tasarımlar eserler ürettim. Esas alanım grafiker ressam. Fakat son on yıldır atık malzemelerle ilgili özellikle endüstriyel atıklardan gününü doldurmuş artık emekliye ayrılmış, çöpe gidecek demiyorum, çünkü her atık çöp değildir. Atık malzemeleri araba parçalarını değerlendirerek sanatsal eserler üretiyorum. Tasarımlar yapıyorum, heykeller yapıyorum. Yapmış olduğum bu heykelleri Türkiye’de ve buna benzer yurt dışında sergiliyorum. Şu anda da 9. Uluslararası Kervansaray buluşmasındayız. Yıllar önce birincisi ve ikincisi yapıldığında da katılmıştım. Çok gurur duydum. Yani memleketimizin böyle güzel sanat eserlerini insanlarla buluşturmak, yeni gençlere bizi bunları anlatmamız lazım. Çok şükür başkanımızda bu konuda çok duyarlı, çok aktif. Burada emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Çok güzel bir şekilde sahipleniyorlar. İnsanlara burayı anlatıyoruz. Arslantepe’yi anlatıyoruz. Turizme biz bunu açmak istiyoruz, çünkü var olan eserlerimizi ancak bu şekilde koruyabileceğiz” diye konuştu.

“Ahşap üzerine genelde heykel kabartma türü çalışıyorum” diyen Sanatçı Alper Kaya’da, “Şuanda da Battalgazi’nin logosunu yekpare ahşap üzerine renklendirmeyi sadece yakarak bir işlem yapıyoruz. Kervansaray etkinliklerine ilk defa katılıyorum. Özellikle Kervansaray ve caminiz vardı tarihi, çok güzel yani inanılmaz güzel restoreleri. Etkinlik zaten başlıbaşına çok güzel bir etkinlik, tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

Fırat Üniversitesi Araştırma Görevlisi Yavuz Deniz’de, “Kültürümüzün tanıtılması açısından çok güzel bir organizasyon. Ben Battalgazi Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Daha öncede katıldım zaten. İnönü Üniversitesi’nden mezunum. O zamanlar öğrenci olarak katılıyorduk, şimdide nasip oldu” diyerek Battalgazi belediye Başkanı Selahattin Gürkan’a teşekkür etti.

 
banner315

    Yorumlar

banner322
banner328
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv

banner325