Atı Alan Üsküdar'ı Geçti, Geç Kaldınız...

24 Haziran 2019, 14:31
Atı Alan Üsküdar'ı Geçti, Geç Kaldınız...
Sayfamı takip edenleriniz bilirler; seçim öncesinden beri suskunluğumu ve sakinliğimi muhafaza etmeye çalışıyorum. Zira seçim süreçlerinden henüz çıktık ve seçilen başkan veya başkanların neler yapabileceklerini herkes gibi bir görelim ve ona göre gardımızı belirleyelim diye düşünüyordum..
Ne var ki bazı durumlarda sessiz kalmanın “zulme ortak olmak” anlamına da geleceğini bildiğimizden “suya sabuna dokunmadan” temel bazı sorunlara dikkat çekmemizin elzem olduğuna kani olarak sosyal medya hesaplarımızdan kısaca düşüncelerimizi paylaşmayı sürdürdük.
Mesela 29 Mayıs tarihli paylaşımımda aynen şunları söylemişim;
“MANAV TEZGÂHINDA SATILAN KAYISILAR MALATYA KAYISISI DEĞİLDİR
Malatya'nın ismiyle müsemma tek ürünü olan Malatya Kayısısı neden sahipsiz?
Hepinizin malumu olduğu üzere Malatya Kayısısı Haziran ayı ortalarına doğru yenecek duruma gelir. Oysa Mayıs ayında Manav tezgâhlarında turfanda olarak "Malatya Kayısısı" etiketli kayısılar görüyoruz.
Akdeniz ikliminin hüküm sürdüğü Mersin’in Mut ilçesinden ve kısmen de İran üzerinden yurda sokulan kayısılar manav ve marketlerde Malatya Kayısısı etiketiyle satılmaktadır.
BUNUN ADI DÜPEDÜZ SAHTEKÂRLIKTIR
TÜKETİCİYİ YANILTMAKTIR
Öyleyse bu duruma kim DUR diyecek?
Kayısı Araştırma Enstitüsü
Malatya TSO
Malatya İl Tarım Orman Müdürlüğü
Malatya Valiliği
Malatya Belediyesi
Ve üniversitelerimiz ne iş yaparlar?
ORTAK bir DEKLARASYON yayımlayıp 81 il Valiliğine gönderilemez mi?
Tüketici dernekleri ve belediyelerin zabıta ekipleri aracılığı ile TÜKETİCİYİ YANILTARAK HAKSIZ KAZANÇ SAĞLAYANLARA cezai müeyyide uygulanamaz mı?
Çok mu zor bunu yapmak...
Böyle bir hamle ile belki nihai bir sonuç elde edilemez ancak bir ölçüde önü alınabilir ve kamuoyunun bilinçlendirebilmesi için bir başlangıç olabilir.
Kamu spotu hazırlanarak yerel ve ulusal kanallarda yayınlatılması sağlanabilir...
Yeter ki bu konuyu sahiplenip irade gösterelim.
Her gün siyaset yazıp konuşmak yerine sorunlarımıza eğilmenin sırası gelmedi mi?
SİYASİLER VE İLİ YÖNETENLER BU KONULARI NE ZAMAN GÜNDEMLERİNE ALACAKLAR
HADİ ARTIK BİRİNİZ ÇIKIN VE BU MESELEYİ ÇÖZÜN”

Evet değerli okurlar. Bu satırların sahibi ve aynı zamanda sizler gibi Malatyalı olan bu kardeşiniz yukarıda okuduğunuz yazıyı Mayıs sonu yazmışım. Yani manav tezgâhlarını kayısılar süslemeye başladıktan hemen sonra…
Nihayet bugün TSO yönetimi bir bülten göndererek yazıda belirttiğim şekilde 81 il valiliğine ortak bir yazı göndererek güya duruma müdahil olmuştur.
Malatya TSO;
Türkiye’de ve dünyada coğrafi tescile sahip, marka değeri olan kayısının ticari kaygılarla, etiket oyunları ile tezgâhlarda değerinin düşürülmemesi adına çalışma başlatan Malatya Ticaret ve Sanayi Odası 81 ile yazı gönderdi.

TOBB Yönetim Kurulu Üyesi ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, Ticaret Borsası tarafından düzenlen “Kuru Kayısı İstişare Toplantısı”nda yaptığı konuşmada, “Malatya Kayısısı adı altında satılan sahte ürünlere yönelik çalışmalar yaparak kanuni haklarımızı sonuna kadar koruyacağız.

demiş ve 81 ilde kurum ve kuruluşlara yazı gönderdiklerini belirtmişti.

81 Vilayette Valilik, Belediye Başkanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğine bağlı Oda ve Borsa Başkanlıklarına, Türkiye Bakkallar ve Bayiiler Federasyon üyelerine, Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Seyyar Pazarcılar Esnaf Sanatkârlar Federasyonu’na bağlı odalara gönderilen yazının bu linkten okuyabilirsiniz.
E o zaman günaydın demezler mi?
Biraz erken(!) olmadı mı?
Atı alan Üsküdar’ı geçmişken sen 81 il valisine bilgi versen ne olacak vermesen ne değişecek…
Mersin Mut ve İran kayısıları hâlihazırda zaten bitti.
Bu tarihten sonra satılan kayısılar ya Malatya kayısısı olur veya birkaç haftaya Kars bölgesi kayısıları da tezgâhlarda olur.
Büyüklerimizin dediği gibi “demir tavında dövülür”…
Siz bu önlemi henüz turfanda kayısılar manav ve marketlere ulaşmadan yapacaktınız. Geç kaldınız muhterem geç!
*
Sonuç olarak değerli okurlar meselenin “iyi” noktasından ele alacak olursak en azından ve hiç değilse bir “kararlılık” olduğu aşikâr. Bir iyi niyet göstergesi ve çözüm üretilmesi adına yine de bu tutumun alkışlanması gerekir.
Zira bu musibetten ders almış oluruz yeni bir nasihate ihtiyaç hâsıl olmadan her yıl mayıs ayı ortalarında bu genelge/yazı veya adı her neyse muntazaman yenilenir ve tüm illerimizde vatandaşlar bilgilendirilmiş olur.
Sözün özü bizler bu kentin sakinleri olarak kentimizin çıkarlarını koruyamazsak başkasının umurunda mı? El elin eşeğini türkü söyleyerek arar misali bizler kendi sorunlarımı başkanına havale etmeden bizatihi kendimiz çözmeliyiz.
Sorunu geç de olsa gündemlerine alan başta Malatya TSO Başkanı Sayın Sadıkoğlu ve emeği geçenleri kutluyorum. Memleketimize hayırlı olur inşallah…
 

banner368

Bu içeriğe yorum yapan ilk siz olun!

 • Ad Soyad:

 • Yorum:

 •  

  @name x

 • UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
  Hava Durumu

  SPOR TOTO SÜPER LİG

  Tür seçiniz:
  Arşiv