Ambarlı Limanı’nda 18 Milyon 450 Bin Adet Hap Ele Geçirildi

İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, bir konteynerde yaptıkları aramada 18 milyon 450 bin adet Tramadol hap ele geçirdi.

07 Nisan 2017 Cuma 17:46
Ambarlı Limanı’nda 18 Milyon 450 Bin Adet Hap Ele Geçirildi
banner83
Gümrük ve Ticaret Bakanlığına bağlı İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, bir konteynerde yaptıkları aramada 18 milyon 450 bin adet Tramadol hap ele geçirdi.

Hindistan’dan Tunus’a gitmek üzere Ambarlı Limanı’na gelen, nihai varış ülkesi Libya olan buzdolabı taşıyan konteyner, risk analizi kapsamında X-Ray taramasına sevk edildi. Taramada şüpheli yoğunluk görülmesi üzerine yapılan aramada, buzdolabı kolilerinin arkasına gizlenmiş toplam 369 kolide 18 milyon 450 bin adet Tramadol cinsi ağrı kesici hap ele geçirildi. Hapların piyasa değerinin yaklaşık 11 milyon 70 bin TL olduğu bildirildi.

Uzun süre kullanıldığı taktirde sentetik opioid türü uyuşturucular gibi bağımlılık yaptığı bilinen ve ağır ameliyatlardan sonra ağrı kesici olarak reçete edilen ilaç; başta Mısır, Libya ve Tunus olmak üzere bazı Orta Doğu ve Afrika ülkelerinde sıklıkla suiistimal edilerek uyuşturucu yerine kullanılıyor. Tramadolün aynı zamanda uyuşturucu etkisi sebebiyle terör örgütleri tarafından da kullanıldığı biliniyor.

Ambarlı Limanı’nda gerçekleşen olay, Gümrük Muhafaza Ekiplerince yapılan en büyük Tramadol cinsi hap yakalaması olurken, daha önce Katar ve Hindistan’dan İstanbul’a iniş yapan uçaklardaki yolcu bagajlarının gümrük kontrolü esnasında yüklü miktarda Tramadol tespit edilmiş, ayrıca Suriye ile İran sınırını oluşturan Öncüpınar ve Esendere Sınır Kapılarında uyuşturucu kaçakçılığı yaptığı gerekçesiyle durdurulan TIR’larda yapılan aramalarda uyuşturucu madde ile birlikte çeşitli miktarlarda Tramadol ele geçirilmişti. Olayın bağlantılarının ortaya çıkartılması için başlatılan tahkikat devam ediyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, gümrüklerde kaçakçılıkla mücadeleye çok önem verdiklerini ifade ederek, uyuşturucu ve kaçak sigara konusunda gümrük kapılarında her türlü teknolojik cihazları kullandıklarını ve son sistem araçlarla takip yaptıklarını söyledi.

Özellikle çalışan personelin tecrübe ve titizliği ile önemli miktarda kaçak sigara yakalandığını vurgulayan Tüfenkci, "Bundan sonra da daha dikkatli davranarak uyuşturucu, kaçak ve taklit ürünler, vergisi ödenmeden yurt içine sokulan ürünleri önleme noktasında arkadaşlarımız, gereken titizliği daha fazla göstererek bu noktada kapılarımızı emin hale getirecek." dedi.
 
banner143

    Yorumlar

banner309
Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv