Malatya'da Asayiş, Trafik ve FETÖ olaylarında Son Durum

Malatya Emniyet Müdürlüğü Asayiş, Trafik, Kaçakçılık ve FETÖ/PDY Terör Örgütü ile mücadele doğrultusunda yapılan operasyonlardaki son durum...

14 Eylül 2017 Perşembe 09:56
Malatya'da Asayiş, Trafik ve FETÖ olaylarında Son Durum
banner83
Malatya İl Emniyet Müdürlüğü olarak kamu düzenin sağlanması ve suç ve suçlularla mücadele kapsamında Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, Kom Şube Müdürlüğü, Asayiş Şube Müdürlüğü, Yeşilyurt İlçe Emniyet Müdürlüğü, Battalgazi İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme ve Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüklerimiz tarafından 11 Ağustos ve 12 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilen uygulama ve denetimler sonucunda
TEM VE KOM ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE
- FETÖ/PDY Silahlı Terör örgütüne yönelik yapılan çalışmalarda; toplam (73) şahıs hakkında işlem yapılmış; bunlardan 7 şahıs tutuklanmış, 25 şahıs Adli Kontrol Kararı ile serbest bırakılmış, 20 şahıs ifadesinin ardından serbest bırakılmış, 11 şahıs firari olarak aranmaktadır.
-Ayrıca farklı illerin soruşturmaları kapsamında il dışından gelen talimat evrakları doğrultusunda 8 şüpheli yakalanmış, yakalanan 8 şüpheliden 1’i tutuklanarak İlimiz E Tipi Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiş, 7 şüpheli ise soruşturma iline sevk edilmiştir.

- DEAŞ/İŞİD terör örgütü yanlısı faaliyet gösterdikleri değerlendirilen şahıslara yönelik olarak yapılan operasyonel çalışmalarda yakalanarak gözaltına alınan iki şahıs hakkında işlem yapılmış.1 şahıs serbest bırakılmış, 1 şahıs ise TUTUKLANARAK ilimiz E Tipi Ceza İnfaz Kurumuna teslim edilmiştir.
- 21.08.2017 günü Malatya Emniyet Müdürlüğü 2 Nolu uygulama noktasında, Terör Örgütü mensubu olarak aranan 1 şahıs yakalanmış ve adli makamlarca tutuklanmıştır.
- 11.09.2017 günü 1 şahsın Suriye ye gidip geldiğinin tesbit edilmesi üzerine İlimizde Heyet Tahrir Şam (FEC/NC-HTŞ) yanlısı faaliyet gösterdiği değerlendirilen şahıs yakalanmış ve 12.09.2017 günü Malatya Cumhuriyet Başsavcılığına sevk edilmiş olup tahkikat halen devam etmektedir.


Kaçakçılık ve Mali Suçlara yönelik yapılan çalışmalarda;

-2863 S.K.M. (Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu) suçundan 1 şüpheli şahıs yakalanmış, şüpheliden 1 adet arapça yazılı kitap ele geçirilmiştir.

-5607 S.K.M. (Gümrük Kaçağı Sigara) suçundan 1 şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüpheliden 100 paket halinde değişik markalarda gümrük kaçağı sigara ele geçirilmiştir.

-Göçmen Kaçakçılığı suçundan 44’ü yabancı uyruklu 2’si Türk Vatandaşı olmak üzere toplam 46 şahıs hakkında işlem yapılmış, yabancı uyruklu şahıslar gerekli işlemleri için Yabancılar Şube Müdürlüğüne teslim edilmiş, 2’si Türk Vatandaşı olan diğer şüpheliler sevk edildikleri adli makamlarca serbest bırakılmışlardır.

-Resmi Belgede Sahtecilik suçundan 5 şüpheli hakkında işlem yapılmış, şüpheliler talimat doğrultusunda ifadeleri alındıktan sonra adli makamlara sevk edilmiş, 5 şüpheli serbest bırakılmıştır.

-Ayrıca, 23 adet talimat evrakı doğrultusunda 28 şüpheli şahıs hakkında işlem yapılmış, şüphelilerin ifadeleri alındıktan sonra haklarında tanzim edilen evraklar C.Başsavcılığına ikmalen gönderilmiştir.

NARKOTİK ŞUÇLARLA MÜCADELE ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE
Toplam 71 kilo 416 gram kubar esrar maddesi, 123 gram toz esrar maddesi, 269 gram metamfetamin maddesi, 238 adet uyuşturucu ecstacy hap, 3 kök kenevir bitkisi, 599 adet uyuşturucu içerikli hap ele geçirilmiş.
Yapılan operasyonlar sonucunda 47 şahıs gözaltına alınmış olup 9 Şahıs tutuklanmıştır.
ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZ VE MERKEZ İLÇE EMNİYET MÜDÜRLÜKLERİMİZCE (BATTALGAZİ VE YEŞİLYURT) YAPILAN ŞOK UYGULAMALAR VE YOL UYGULAMALARINDA
34.009 Şahsın GBT’si yapılmış aranan 158 şahıs yakalanmış, 32 tabanca, 19 tüfek, 173 mermi, 50 adet kartuş, 12 kurusıkı tabanca, 125,48 gram esrar maddesi, 443 adet uyuşturucu hap ve 41 adet kesici alet ele geçirilmiştir.
7744 araç sorgulanmış, 147 araç ve 149 sürücüye işlem yapılmış, 59.898 TL idari para cezası uygulanmıştır.


TRAFİK DENETLEME ve BÖLGE TRAFİK DENETLEME
ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜMÜZCE YAPILAN UYGULAMALARDA İSE,

41.222 Araç sürücüsü kontrol edilmiş toplam 15.044 araç sürücüsüne çeşitli kural ihlallerinden dolayı 3.237.360 TL cezai işlem uygulanmış.
37 araç sürücüsünün ehliyetine el konulmuş, 178 araç trafikten men edilmiştir
6 araç abartı egzoz nedeniyle trafikten men edilirken 20 motosiklet sürücüsüne kasksız motor kullanmaktan, 23 araç sürücüsüne cam filmi kullanmaktan cezai işlem uygulanmıştır.
3602 araç sürücüsüne aşırı hızlı araç kullanmaktan (radar )cezai işlem uygulanmıştır.

FETÖ/PYD TERÖR ÖRGÜTÜ

Malatya Emniyet Müdürlüğümüzce FETÖ/PDY terör örgütüne yönelik olarak yürütülen çalışmalarda Malatya Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda, İl Milli Eğitim Müdürlüğünde görev yapmakta iken FETÖ/PDY terör örgütü ile iltisakı ve irtibatı bulunduğu gerekçesi ile Kanun Hükmünde Kararname ile Kamu Görevinden çıkartılan (16) şahıs ile ilgili olarak Terörle Mücadele Şube Müdürlüğümüzce yürütülen çalışmalar neticesinde alınan mahkeme kararı doğrultusunda ilimizde (13), Ankara’da (1), Adana’da (1), Balıkesir (1) illerinde olmak üzere toplamda (16) şüphelinin yakalanmasına yönelik olarak yapılan eşzamanlı operasyonda 10 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır.
Gözaltına alınan şahıslar haklarında işlem yapılmak üzere adli makamlara teslim edilmiştir.
 
banner143

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv