12. Arguvan Türkü Festivali Öncesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı

Arguvan Belediyesi ile Arguvan Köyleri Eğitim Kültür Vakfı tarafından düzenlenecek olan 12. Arguvan Türkü Festivali öncesi bir basın toplantısı düzenlendi.

22 Temmuz 2017 Cumartesi 14:12
12. Arguvan Türkü Festivali Öncesi Bilgilendirme Toplantısı Yapıldı
banner83
Arguvan Belediyesi ile Arguvan Köyleri Eğitim Kültür Vakfı tarafından düzenlenecek olan 12. Arguvan Türkü Festivali öncesi bir basın toplantısı düzenlendi.
Toplantıya Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz, Arguvan Köyleri Eğitim Kültür Vakfı Başkanı Hasan Aydın ve STK temsilcileri ve çok sayıda gazeteci katıldı.
Arguvan Belediye Başkanı Mehmet Kızıldaş, toplantıda yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı;
Saygıdeğer basın mensupları, Türkü sever dostlar ve bizi yalnız bırakmayan sevgili Arguvanlılar...

Marka haline gelen Arguvan Türkü Festivali’nin bu marka değerini yükseltmek için elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Toplumun değerlerini ön plana çıkaran böylesi bir festivalin amacı, bu coğrafyaya damgasını vuran halkımızın kültürel değerlerini aslına uygun olarak geliştirip Dünya kültürleriyle buluşmasını, birbirinden, etkileşerek evrenselliği beslemesini ve halklar arasındaki dostluğu, kardeşliği geliştirip pekiştirmesini sağlamaktır.

Derviş Muhammedlerin, Şah Sultanların, Âşıkilerin, Âşık Balıların, Âşık Bektaş Yılmazların, Âşık Seyit Meftunilerin ve Cemal Erbeklerin yetiştiği her köşesi buram buram türkü çağlayan Arguvan’da, türkülerimizi icra etmek ve kültürümüzü canlandırmak aynı zamanda gelecek nesillere aktarmak için yapılan, Uluslararası statüsü de kazandırdığımız Arguvan Türkü Festivalimizi iki yıl aradan sonra gerçekleştirecek olmanın sevinci içerisindeyiz.

Arguvan’da türkü yaşamın bir parçası, çünkü Arguvanlılar; çocuğunu türküyle uyutmuş, tarlasını türküyle sürmüş, ekinini türküyle dermiş, harmanını türküyle savurmuş, sevdiğini türküyle övmüş, düşmanını türküyle yermiş bir coğrafyanın, bir kültürün vazgeçilmez parçası. Türküler hep yaşasın, yaşatılsın diyoruz…

Bu anlamda bizlere destek veren, her zaman yanımızda olan, Uluslararası Arguvan Türkü Festivali’nin yaşatılması için mücadele eden, katkı sunan herkese teşekkürlerimizi iletiyorum.

Tüm türkü severleri, Arguvanlıları, Arguvan sevdalılarını, gönüldaşlarımızı, dostlarımızı 29-30 Temmuz’da 12. Uluslararası Arguvan Türkü Festivaline davet ediyoruz. Buraya kadar gelen siz değerli basın mensupları ve misafirlerimize de ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.
 
banner315

    Yorumlar

Hava Durumu

SPOR TOTO SÜPER LİG

Tür seçiniz:
Arşiv